Yandex.Mail, Yandex tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir e-posta servisidir. Servis 26 Haziran 2000 tarihinde kullanıma açıldı.Yandex kurumsal mail kurlumu nasıl yapılır? Spam koruması sayesinde, otomatik spam filtrelemesi yapan serviste, ayrıca antivirüs programı yardımıyla e-postalar içinde virüs taraması gerçekleştirilir. Yandex mail bu özellikleriyle kurumsal domainlerimiz için mükemmel bir e-posta hizmeti.

Bu yazımızda tüm ayrıntılarıyla kurumsal mail hesabını yandex maile nasıl taşırız? Yeni bir üyelik açıp onu altına kurmsal domainlerimizi nasıl kurarız? Eklediğimiz domaine nasıl yeni e-posta hesapları açarız? Hepsini en basit haliyle öğreneceğiz.

Öncelikle bir yandex hesabınız yoksa hemen ücretsiz olarak açmanızı öneririm. Burada paylaştığım linkten üyeliğinizi oluşturun.

1. Yandex Kurumsal Maile Kayıt

Yandex Kurumsal Mail Kurulumu Nasıl Yapılır? | WordPress Yardım
yandex kurumsal mail

Şimdi kayıt olmak için connect.yandex.com adresine gidiyoruz. Try out’a tıklayarak başlıyoruz. Sizden giriş yapmanızı isteyecektir. sayfanı başında oluşturduğumuz yandex hesabıyla giriş yapalım. Sonra bizden kuruluşumuzu kaydetmemizi isteyecek bir isim verelim. Eğer daha önceden bir kuruluş hesabı oluşturduysanız sormadan devam eder.

Şimdi bizi bir hoş geldin ekranı karşılıyor. Bunu geçtikten sonra abone olma ve davet ekranı çıkıyor later diyip devam edelim. Bizi tüm hizmetlerin olduğu bir sayfa karşılayacak. Burada Webmaster yazan sekmeye giriyoruz. Add site diyerek eklemek istediğimiz domaini girelim. İşte bir kuruluş eklemek bu kadar basit.

Yandex Kurumsal Mail Kurulumu Nasıl Yapılır? | WordPress Yardım

2. Kuruluş Domain Doğrulama

Artık ikinci adıma geçtik eklediğimiz sitemizin bize ait olduğunu doğrulayacağız. Zor gibi gözüksede çok basit bir işlemdir domain doğrulamak. 3 doğrulama yöntemi bizi karşılıyor. İlk seçenek html dosyası bize verdiği linkten bilgisayarımıza indiriyoruz ve sonra hostingimizin kontrol paneline girip dosya yöneticisine giriyoruz. Public html içinde yani sitemizin ana dizinine giriyoruz ve indirdiğimiz dosyayı buraya yüklüyoruz. Dosya ismini kesinlikle değiştirmeyin. Yandexe geri dönüyoruz. Buradan check diyoruz ve kontrol ettikten sonra artık doğrulamamız da tamamdır.

Kısaca diğer yöntemlerden de bahsedelim. Meta tag yöntemini yapmak için sitemizde header.php sayfasında head etiketinin arasına bize verdiği kodu yapıştırırız. Üçüncü seçenek Dns kaydı eklemek. Dns kaydı eklemek için hostingimizin kontrol paneline girip dns zone editörü bulalım. Burada bir txt kaydı girmemiz gerekiyor.

Yandex Kurumsal Mail Kurulumu Nasıl Yapılır? | WordPress Yardım

Yukarıdaki görseldeki gibi alanları dolduralım yandexin bize verdiği dns kaydını Txt alanına girelim. Name ‘@’ olması gerekmiyor istediğiniz ismi verebilirsiniz. Kaydettikten sonra yandexe dönüp kontrol ettiriyoruz ama dns doğrulaması uzun sürebilir. Txt kaydını kullanabilirsiniz anında onaylanıyor.

3. Alan Adı Uzantımıza Mail Hesabı Oluşturalım

Domain doğrulamamızı da yaptığımıza göre artık mail hesabı oluşturabiliriz. Örneğin [email protected] gibi hesaplar açmak için connect.yandex.com adresine geri dönüyoruz ve admin panelinde sağ alttaki admin tools sekmesine girelim. Burada gruplar oluşturup yeni kişiler için hesaplar açabiliriz. Alttaki add linkine tıklayıp add a person diyip yeni hesap oluşturalım.

Aşağıdaki görselde de gördüğümüz gibi gerekli alanlar var bu bilgileri doldurup kaydedelim.

Yandex Kurumsal Mail Kurulumu Nasıl Yapılır? | WordPress Yardım

4. Mx Kaydı Ekleme Nasıl Yapılır?

Şimdi mail yönetimimizi yandex’e vermek için mx kayıtlarını gireceğiz. Bu kayıtlar bizim adresimiz gibi bize bir mail geldiğinde posta kutumuzun hangi mail sağlayıcısında barındırıldığı bilgisini tutar.

Hosting panelimizi açıp dns zone editöre girelim. Aynı zaman da connect yandex panelimizden admin tools’a girelim aşağıda adımları resimli şekilde gösterdim. Sol menüden Dns Management’ a giriyoruz. Açılan penceredeki kutuda No mx record uyarısı verdiğini göreceksiniz. Bu sekmeye girelim. Bize dns bilgilerini verecektir. Buradaki mx kaydını kopyalayıp hostingimize geri dönüp kayıt ekle diyerek mx kaydını gireceğiz. Kontrol etmenizde fayda var eğer hali hazırda bir mx kaydınız varsa bunu düzenle diyip bilgileri girin yeni bir kayıt açmayın.

Bazı hostinglerde host bilgisi yerine ‘@’ sembolünü kullanmamıza izin vermeyebilir domain adresimizi yazıp kaydedebiliriz.

 • Host: @
 • Kayıt tipi: Mx
 • Değer: mx.yandex.net.
 • Öncelik: 10
 • TTL: 21600

Yukarıda yandex mx kayıt bilgileri bulunuyor direk buradan da kopyalayabilirsiniz. Ayrıca yandex bize dkim vs spf kayıt değerlerini de veriyor. Bu değerler kısaca maillerimiz bizden gerçek bir kişiden geldiğini doğruluyor maillerimizin spam kutularına düşmemesi ve tehlikeli olarak adlandırılmaması için bu kayıtları da hostingimizde txt kaydı ekle diyerek bunları giriyoruz. Evet kayıtları girdiğinizi varsayıyorum. Şimdi yandex sekmesine geri dönelim ve arada bir o sayfayı yenileyelim dns yansıdığında verified yazdığını ve doğrulandığını anlayacağız. Dns kayıtlarının yansıması 72 saat kadar sürebilmektedir.

5. Son Aşama: Websitemizde Mail Bilgilerimizi Girelim

Son aşama yapılacak son bir iş kaldı. Her şey tamam fakat sitemiz hangi mail adresinden mail göndereceğini nereden bilecek? Evet şimdi smtp ayarlarını yapacağız ve sitemiz bizim adımıza otomatik mailler gönderebilecek.

Web sitenizde kullandığınız cms’ye göre adımlar değişse de mantık aynıdır. WordPress için önerim easy wp smtp modülünü kullanmanız. Yalnızca gerekli alanları doldurarak hızlıca mailinizin sizin için çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bonus: Yandex Smtp Ayarları

 • SMTP Host: smtp.yandex.com.tr
 • SSL Şifreleme Türü: Ssl
 • SMTP Port: 465
 • SMTP Doğrulama: Evet
 • SMTP Kullanıcı: [email protected]
 • SMTP Parola: (parolaniz)

Bu bilgileri doldurup kaydet diyin. İşte hepsi bu kadar. Sorun yaşadığınız yerde yorum olarak sorup yardım alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz