WordPress 5.7 beta şekilde bir süre önce kullanıma sunuldu.9 Mart 2021’de resmi olarak piyasaya sürülmesi planlanıyor. Peki bizi hangi özellikler ve geliştirmeler bekliyor yazımızda paylaşıyor olacağız.

Beta sürümü kullanma fırsatımız oldu ve şunu söyleyebilirim. Performans ve yeni özellikler geliyor. Tabularınızı yıkın WordPress hantal değil. Yeni güncellemeyle daha da hızlanıyor.

Bu yazıda yeni özelliklerden bahsedeceğiz.

Eğer sizde daha fazla beklemek istemiyor ve hemen betayı kurmak isterseniz Beta Tester eklentisini kurarak deneyimleyebilirsiniz.

Neler getiriyor bu 5.7 hadi bakalım.

 1. WordPress 5.7’de Düzenleyici İyileştirmeleri
  1. Sürükle ve Bırak Bloklar
  2. Tam Boy Bloklar
  3. Blok Varyasyonlarının Artık Kendi Açıklamaları Olabilir
  4. Sosyal Simge Boyutları
  5. Gelişmiş Butonlar
 2. HTTP’den HTTPS’ye Kolay Geçiş
 3. Wp Admin Renk Paleti
 4. Yeni Robots Api
 5. Geç Yüklenen iFrame’ler
 6. Under The Hood Changes

1. WordPress 5.7’de Düzenleyici İyileştirmeleri

WordPress editörü web sitesi sahiplerinin sayfa oluşturmak, içerik yazmak için epey zaman harcadıkları alandır.

Her wordpress sürümünde, editöre yeni özellikler ve iyileştirmeler geliyor. WordPress 5.7 ile düzenleme deneyiminizi iyileştirmek için bazı heyecan verici gelişmeler yaşandı.

1.1 Sürükle ve Bırak Bloklar

WordPress 5.7’de ‘Yeni blok ekle'(ekleyiciden) bir bloğu içerik alanınıza sürükleyip bırakmanıza olanak tanır. Bu şekilde bir bloğu yerleştireceğiniz yeri kolayca seçebilirsiniz.

wordpress 5.7
1.2 Tam Boy Bloklar

Kapak, sütunlar ve grup blokları için tam boy genişlikte blokları kullanmayı seviyor musunuz? Bu, görsel olarak çarpıcı sayfalar oluşturmanıza olanak sağlar. WordPress 5.7 artık tam yükseklikte bloklar oluşturmanıza da izin verecek.

Wordpress 5.7 Geliyooor! Özellikler ve Ekran Görüntüleri | WordPress Yardım
1.3 Blok Varyasyonlarının Artık Kendi Açıklamaları Olabilir

WordPress 5.7 şimdi blok varyasyonlarının açıklamalarını gösterecek. Örneğin , sosyal simgeler bloğunda Facebook, Twitter ve diğer sosyal simgelre bulunur. Bunları bir önizleme ile blok denetçisinde görüntüleyebilirsiniz.

Wordpress 5.7 Geliyooor! Özellikler ve Ekran Görüntüleri | WordPress Yardım
1.4 Sosyal Simge Boyutları

WordPress 5.7, sosyal medya simgeleri bloğundaki simgelerin boyutunu ayarlamanıza izin verecektir.

Wordpress 5.7 Geliyooor! Özellikler ve Ekran Görüntüleri | WordPress Yardım
1.5 Gelişmiş Butonlar

WordPress 5.7, blok düzenleyicideki düğmeler için dikey hizalama sunacaktır . Kullanıcılar ayrıca düğmeleri için önceden belirlenmiş bir yüzde genişliği arasından seçim yapabilecekler.

Wordpress 5.7 Geliyooor! Özellikler ve Ekran Görüntüleri | WordPress Yardım

2. HTTP’den HTTPS’ye Kolay Geçiş

Önceden WordPress’i HTTP’den HTTPS’ye taşıdığınızda , içeriğinize gömülü URL’leri manuel olarak güncellemeniz gerekiyordu. Bunu yapmamak karışık içerik sorunuyla sonuçlandı .

WordPress 5.7, web sitenizi HTTP’lere taşımayı kolaylaştıracaktır. Site sağlığı menüsünde HTTPS’nin kullanılabilirliğini kritik bir sorun olarak gösterecektir .

Wordpress 5.7 Geliyooor! Özellikler ve Ekran Görüntüleri | WordPress Yardım

Buradan, kullanıcılar WordPress URL’lerini güncellemek için bir düğmeye tıklayabilecekler. Bu, WordPress ve Site URL ayarlarınızı değiştirecek ve içeriğinizdeki URL’leri HTTPS’leri kullanacak şekilde güncelleyecektir.

3. Wp Admin Renk Paleti

WordPress 5.7 ayrıca wp-admin renk paletini standartlaştıracaktır. Temel olarak, WordPress, anında CSS dosyaları oluşturmak için Sass kullanır.

WordPress, sınırlı sayıda renk şeması ile geldi ve geliştiricilerin Sass değişken tabanlı sistemle uğraşması gerektiğinden yeni renk şemaları sunmak zordu.

Wordpress 5.7 Geliyooor! Özellikler ve Ekran Görüntüleri | WordPress Yardım

Gelecek 5.7 sürümünde, WordPress, CSS’de kullanılan tüm renkleri mavi, yeşil, kırmızı, sarı, gri, siyah ve beyazın mevcut tonlarından birine daraltacak. Bu, geliştiricilere daha geniş bir açık ve koyu renk şeması yelpazesine sahip bir palet sağlayacaktır.

4.Yeni Robots Api

WordPress 5.7, yeni bir Robots API sunacak. Bu API, geliştiricilerin bir web sitesindeki robots meta etiketini programlı olarak kontrol etmesine ve güncellemesine olanak tanır.

Robots meta etiketi, arama motoru botlarına bir web sitesini nasıl tarayacağını ve dizine ekleyeceğini söylemenize olanak tanır. Bu, sitenizin kök klasörüne bir robots.txt dosyası ekleyerek veya robots meta etiketini kullanarak yapılır.

WordPress 5.7’de wp_robots adlı yeni bir işlev tanıtılacak. Geliştiriciler, işleve kendi filtrelerini ekleyerek robots meta etiketini değiştirebilecekler. 

WordPress 5.7 ayrıca varsayılan olarak robots meta etiketine bir max-image-preview:large directive ekleyecektir. Bu, arama motorlarının arama sonuçlarında önizleme için büyük resmi kullanmasına izin verecektir.

WordPress, ayarlarda arama motoru görünürlüğü kapalı olan web siteleri için bu etiketi otomatik olarak gizleyecektir.

5. Geç Yüklenen iFrame’ler

WordPress 5.7, iframe yerleştirmelerine otomatik olarak lazy load ekleyecektir . Lazy Loading, sayfa yükleme sırasında web sitesi hızını artırmak için kullanılan bir tekniktir. Temel olarak kullanıcının tarayıcısına bir öğeyi görüntülendiğinde yüklemesini söyler.

WordPress zaten WordPress 5.5’ten beri varsayılan olarak resimler için lazy load kullanıyor.

Bu, YouTube videoları gibi iframe kullanan tüm yerleştirmelerin sayfa yükleme hızlarınızı iyileştirmek için lazy load kullanacağı anlamına gelir.

Smash Balloon’un YouTube Feed’ini kullanıyorsanız , daha iyi önbelleğe alma ve gecikmeli yükleme ile video feed’inizi zaten optimize eder.

6.Under The Hood Changes

WordPress 5.7 ayrıca geliştiricilerin kendi temalarında, eklentilerinde ve projelerinde keşfetmeleri ve kullanmaları için birçok değişiklik getirecek.

Sizlerde bu gelişmeleri merak ediyorsanız hemen test sitenize kurup denemeler yapabilirsiniz. Unutmayın bu hala test sürecindedir ve hatalar bulunabilmektedir. Ayrıca son betada olsa piyasaya çıkan sürümde farklılıklar olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz